This modular jack features a right angle body orientation and 1.02mm terminal pitch. It is rated for 250VAC and 2A maximum voltage and current, respectively. The component is designed for through hole mounting and has a minimum operating temperature of -65 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Modular Jack |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 1.02mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Number of Terminals | 6 |
| Number of Ports | 1 |
| Integrated Magnetics | No |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Voltage Rating | 250VAC |
| RoHS Version | 2002/95/EC |