The MNF881A315-0001 is a field-assembly M12 X-coded connector designed for 10 GBit Ethernet applications. It features an industrial-grade zinc die-cast housing and allows for easy assembly without special tools. The connector is suitable for Power over Ethernet (PoE, PoE plus, and UPoE) and railway industry applications. It supports 8-wire connections for AWG 22 and is compatible with solid and stranded copper conductors with core diameters up to 1.6 mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Transmission Speed | 10GBit/s |
| Coding | X-coded |
| Number of Poles | 8 |
| Cable Jacket Diameter Range | 5.0 - 9.7mm |
| Solid Wire Diameter | 0.4 - 0.64mm |
| Stranded Wire Diameter | 0.48 - 0.76mm |
| Max Core Diameter | 1.6mm |
| Housing Material | Zinc die-cast |
| Standard | IEC PAS 61076-2-109 |
| Ethernet Standard | IEEE 802.3an |
| Remote Powering | PoE, PoE+, UPoE |
| Wiring Standard | EIA/TIA 568 B |