Micro Commercial Components MSJW47N60A-BP technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Technology | Super-Junction |
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Gate-Source Voltage | ±30V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 47A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 30A |
| Pulsed Drain Current | 185A |
| Total Power Dissipation | 278W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 300mJ |
| Drain-Source On-Resistance (max) | 91mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Thermal Resistance Junction-to-Ambient | 36°C/W |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.45°C/W |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to +150°C |
| Storage Temperature Range | -55 to +150°C |