The CC4V-T1A is a low frequency SMT Quartz Crystal Unit that incorporates a tuning fork Quartz Crystal Resonator. It operates under vacuum in a hermetically sealed ceramic package with a ceramic lid (5.0 x 1.9 x 0.9 mm). It features high stability, low aging, and high shock and vibration resistance.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Crystal CC4V-T1A-32.768KHZ-12.5PF-20PPM-TA-QC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 32.768kHz |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Series Resistance (max) | 65kΩ |
| Motional Capacitance (typ) | 2.1fF |
| Static Capacitance (typ) | 0.9pF |
| Drive Level (max) | 1.0μW |
| Aging (first year) | ±3ppm |
| Operating Temperature Range | -40 to +85°C |
| Dimensions | 5.0 x 1.9 x 0.9mm |
| RoHS | Compliant |
| Pb-free | 100% Pb-free |
| Halogen Free | Compliant |
Download the complete datasheet for Micro Crystal CC4V-T1A-32.768KHZ-12.5PF-20PPM-TA-QC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.