The CC5V-T1A is a low frequency SMT Quartz Crystal Unit that incorporates a tuning fork crystal resonator. It operates under vacuum in a hermetically sealed ceramic package with a metal lid.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Frequency | 32.768kHz |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Operating Temperature Range | -40 to +85°C |
| Equivalent Series Resistance (ESR) | 80kOhms |
| Dimensions | 4.1 x 1.5 x 0.9mm |
| Drive Level | 1.0 maxµW |
| Aging | ±3 max (first year)ppm |
| RoHS | Compliant |
| Halogen Free | Compliant |
| Aec-q200 | TAQC standard indicates qualification |