Microchip AT27C512R-70RU technical specifications.
| Access Time | 70ns |
| Access Time-Max | 70ns |
| Package/Case | SOIC |
| Density | 512Kb |
| Frequency | 70GHz |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EPROMs, , OTP, EPROM, Non-Volatile |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 64KX8 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 13V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 20mA |