The AT89C51-16JI is an 8-bit microcontroller based on the 80C51 core architecture, operating at a maximum frequency of 16MHz. It features 4KB of FLASH memory and 128 bytes of RAM. The device is designed to operate within a temperature range of -40°C to 85°C and is powered by a 5V supply voltage. The AT89C51-16JI is available in a PLCC package, with a quantity of 27 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C51-16JI technical specifications.
| Package/Case | PLCC |
| Core Architecture | 80C51 |
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |