The 3EZ24D5/TR8 is a through hole packaged Zener diode with a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 3W and a Zener voltage of 24V with a tolerance of 5%. The diode has an impedance of 9 ohms and a maximum reverse leakage current of 500nA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 3EZ24D5/TR8 technical specifications.
| Impedance | 9R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| Zener Voltage | 24V |