The 5KP48CE3/TR13 is a bidirectional Zener diode from Microsemi with a minimum breakdown voltage of 53.3V. It features a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode has a maximum reverse leakage current of 10uA and is mounted through a hole. It is not designed for power line protection and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP48CE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 53.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Peak Pulse Current | 58.5A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 48V |