Microsemi AGL250V2-CSG196 technical specifications.
| Package/Case | FBGA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Memory Size | 36864b |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 250000 |
| Number of I/Os | 143 |
| Number of Logic Elements/Cells | 3000 |
| Operating Supply Current | 20uA |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 348 |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 36864b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AGL250 |
| Width | 8mm |