The APT30D30BCTG diode from Microsemi features a TO-247 package and through hole mount. It can handle a maximum forward current of 30A and a maximum repetitive reverse voltage of 300V. The device operates within a temperature range of -55°C to 150°C. The APT30D30BCTG is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi APT30D30BCTG technical specifications.
| Package/Case | TO-247 |
| Forward Current | 30A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 300V |
| Max Reverse Current | 250uA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 320A |