The CPT400100D is a silicon rectifier diode with a maximum operating temperature of 175°C and a maximum repetitive reverse voltage of 100V. It has a maximum forward current of 400A and a maximum reverse current of 5mA. The diode is packaged in a TO-244AB package and is mounted via screw to a chassis. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi CPT400100D technical specifications.
| Average Rectified Current | 200A |
| Package/Case | TO-244AB |
| Forward Current | 400A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 5mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |