The LCE110AE3/TR13 diode from Microsemi is a unidirectional device with a minimum breakdown voltage of 122V. It can withstand a peak pulse current of 8.4A and a peak pulse power of 1.5kW. Operating temperature ranges from -65°C to 150°C. The diode is available in a through-hole package, packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi LCE110AE3/TR13 technical specifications.
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 122V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 8.4A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 110V |