Microsemi LCE43A/TR13 technical specifications.
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 47.8V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 21.6A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 43V |