The LCE43AE3/TR13 is a unidirectional diode with a minimum breakdown voltage of 47.8V and a maximum operating temperature of 150°C. It is available in a through hole package and is packaged on a tape and reel. The diode has a maximum reverse leakage current of 5uA and a peak pulse current of 21.6A. It can withstand a peak pulse power of 1.5kW. The device is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi LCE43AE3/TR13 technical specifications.
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 47.8V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 21.6A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 43V |