The PLAD15KP10CAE3 is a bidirectional diode with a minimum breakdown voltage of 11.1V. It operates within a temperature range of -55°C to 150°C. The device has a maximum reverse leakage current of 45uA and a peak pulse current of 882A. It can withstand a peak pulse power of 15kW. The PLAD15KP10CAE3 is available in a surface mount package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi PLAD15KP10CAE3 technical specifications.
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 11.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 45uA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 882A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 10V |