The PLAD15KP12CAE3 is a bidirectional diode with a minimum breakdown voltage of 13.3V and a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for surface mount applications and has a peak pulse power rating of 15kW and peak pulse current of 753A. The device is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations. It can withstand a maximum reverse leakage current of 10uA and has a reverse standoff voltage of 12V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi PLAD15KP12CAE3 technical specifications.
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 753A |
| Peak Pulse Power | 15kW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |