The SMBJ7.5CAH/TR13 is a surface mount bidirectional transient voltage suppressor from Microsemi. It has a reverse breakdown voltage of 8.33V and a peak pulse power of 600W. The device can withstand a peak pulse current of 46.5A and has a leakage current of 100uA. The SMBJ7.5CAH/TR13 operates over a temperature range of -65°C to 150°C. It is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Clamping Voltage | 12.9V |
| Leakage Current | 100uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 46.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 8.33V |
| Reverse Standoff Voltage | 7.5V |