The SMBJ75CAHE3/TR7 from Microsemi is a surface mount bidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 121V and a leakage current of 1uA. It operates between -65°C and 150°C and can withstand a peak pulse current of 4.9A and a peak pulse power of 600W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi SMBJ75CAHE3/TR7 technical specifications.
| Clamping Voltage | 121V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 4.9A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 83.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 75V |