
This 14-contact, 2-row through-hole socket features a beryllium copper alloy contact material and tin/lead plating. It has a current rating of 3A and a DC voltage rating of 150V. The socket is designed for operation between -55°C and 125°C. It is available in a packaging of 28 pieces per rail/tube and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 210-99-314-41-001000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | BERYLLIUM COPPER ALLOY |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 10.1mm |
| Insulation Material | Polychlorinated |
| Length | 17.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 0.1inch |
| RoHS Compliant | No |
| Row Spacing | 7.62mm |
| Series | 210 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 10.2mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 210-99-314-41-001000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.