
This 40-contact 2-row through hole socket is rated for 3A and 150V with a maximum operating temperature of 125°C and minimum of -55°C. It has a contact material of beryllium copper alloy with tin and lead plating. The socket is available in a packaging of 10 units in a rail/tube format with a pitch of 0.1inch and row spacing of 15.24mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 210-99-640-41-001000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | BERYLLIUM COPPER ALLOY |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 17.7mm |
| Insulation Material | Polychlorinated |
| Length | 50.8mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 0.1inch |
| RoHS Compliant | No |
| Row Spacing | 15.24mm |
| Series | 210 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 17.8mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 210-99-640-41-001000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.