
This 8-position through-hole female socket connector has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is made with copper contacts and has a TIN finish. The insulation material is polyester and the insulation color is black. The connector is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is packaged in bulk and has a lead-free status of contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 311-44-108-41-001000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Material | Copper |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Type | Female Socket |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polyester |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 311 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 311-44-108-41-001000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.