This PGA socket features 224 contacts with a terminal pitch of 2.54mm and a termination method of solder. It has a straight body orientation and is designed for through hole mounting. The socket operates within a temperature range of -55 to 125°C and has a maximum current rating of 3A and a maximum voltage rating of 150VDC or 100VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 510-13-224-18-095003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | PGA Socket |
| Gender | SKT |
| Number of Contacts | 224 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Voltage Rating | 150VDC|100VAC |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mill-Max 510-13-224-18-095003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.