
The Mill-Max 801 Series 29-Position Through-Hole Female Socket Connector features 29 female sockets with a copper contact material and gold plating. It has a height of 7.01mm and a length of 73.7mm, with a pitch of 0.1inch. The connector is lead-free and RoHS compliant, and is packaged in bulk. It is suitable for through-hole mounting and has a width of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Female Socket |
| Height | 7.01mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 73.7mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 29 |
| Number of Positions | 29 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.1inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 801 |
| Termination | Solder |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Compliant |