This 53-contact shrouded surface mount header features a black housing made of copper alloy. It has a contact plating of gold and meets the flammability rating of UL94 V-0. The header measures 6.99mm in height, 2.54mm in width, and 135mm in length. It is packaged in a rail/Tube with a pitch of 0.1inch and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 812-22-053-30-001101 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 6.99mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 135mm |
| Material | Copper Alloy |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 53 |
| Number of Positions | 53 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 0.1inch |
| Series | 812 |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 812-22-053-30-001101 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.