
This 8-position, 2-row surface mount header features a copper alloy construction with gold plating. It has a height of 4.5mm and a pitch of 2.54mm. The header is compliant with RoHS and Reach regulations, but not SVHC compliant. It is available in a packaging quantity of 103 pieces, packaged in a rail/tube format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 813-22-008-30-001101 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Height | 4.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Copper Alloy |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 103 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2.54mm |
| Series | 813 |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 813-22-008-30-001101 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.