
This 50-position shrouded surface mount header from Mill-Max features a 2mm pitch and measures 100mm in length. It has a maximum voltage rating of 100V AC and is made with brass contact material with a gold plating. The header is designed for surface mount applications and is available in a bulk packaging option with 5 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.142inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 2.21mm |
| Housing Color | Black |
| Length | 100mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 100V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 830 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |