
This 2-row 88-contact socket strip is designed for surface mount applications. It features a terminal pitch of 1.27mm and a body orientation of straight. The socket strip is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a maximum current rating of 3A. It is also rated for a maximum voltage rating of 150VDC or 100VAC. The socket strip is constructed with a termination method of solder and is suitable for use in memory card sockets, specifically for SD and microSD applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 853-99-088-30-001000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 1.27 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 1.27 |
| Product Length (mm) | 56.26 |
| Product Depth (mm) | 4.29 |
| Product Height (mm) | 5.25 |
| Type | Socket Strip |
| Gender | SKT |
| Number of Contacts | 88 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Voltage Rating | 150VDC|100VAC |
| Cage Code | 3N087 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mill-Max 853-99-088-30-001000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.