
This through hole SKT connector features a straight body orientation and a maximum current rating of 8. It is designed for use in applications with operating temperatures ranging from -55°C to 125°C. The connector has a termination method of solder and a product length and depth of 4.31mm and 2.31mm, respectively.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 9354-0-57-80-18-27-10-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Product Length (mm) | 4.31 |
| Product Depth (mm) | 2.31 |
| Gender | SKT |
| Termination Method | Solder |
| Max Current Rating | 8A |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 3N087 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mill-Max 9354-0-57-80-18-27-10-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.