This through hole contact features a copper alloy material with a gold contact plating and tin plating. It has a current rating of 11.2A and can operate within a temperature range of -55°C to 125°C. The contact is made of a beryllium copper alloy and has a diameter of 3mm. It is available in bulk packaging with 500 pieces per package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mill-Max 9372-0-15-80-23-27-10-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 11.2A |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.05mm |
| Material | BERYLLIUM COPPER ALLOY |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Outside Diameter | 3mm |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Tin |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 9372 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mill-Max 9372-0-15-80-23-27-10-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.