This 19" color CRT display features a resolution of 1920x1440 pixels and supports horizontal scanning frequencies between 30 to 97 Hz. The display also operates within a vertical scanning frequency range of 50 to 160 Hz. It is designed for use in monitor applications and includes user controls on screen. The display accepts an operating supply voltage of 100VAC to 240VAC and connects via a 15-pin mini D-sub input connector.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Application | Monitor |
| Dot Pitch | 0.21mm |
| Horizontal Scanning Frequency | 30 to 97kHz |
| Display Size | 19in |
| Bandwidth | 203MHz |
| Vertical Scanning Frequency | 50 to 160Hz |
| Image Resolution | 1920Pixels x 1440Pixels |
| User Controls | On Screen |
| Color | Color |
| Input Connector | Mini D-Sub 15-Pin |
| Operating Supply Voltage | 100VAC to 240VAC |
| RoHS Version | 2002/95/EC |