
The MK Electric 5502S is a 100A fuse with a current rating of 100A and an operating supply voltage of 250V. It is packaged in a module format with a height of 149mm and a width of 76mm. The fuse is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the MK Electric 5502S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Color | Grey |
| Current Rating | 100A |
| Fuse Current | 100A |
| Height | 149mm |
| Operating Supply Voltage | 250V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | SENTRY |
| Width | 76mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for MK Electric 5502S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.