
MK (ELECTRIC) 5906S Thermal Magnetic Circuit Breaker, SENTRY Series, 240 VAC, 6 A, 1 Pole, DIN Rail
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the MK Electric 5906S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 6A |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | SENTRY |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 18mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for MK Electric 5906S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.