The KK 2145 series connector features a 7-position right angle female socket design with a voltage rating of 600V. It has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -40°C. The connector is available in a tray packaging and has a termination of solder. The contact material is brass and bronze, with a contact finish of tin and a contact plating of tin and gold. The insulation material is nylon with a flammability rating of UL94 V-2.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Material | Brass, Bronze |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Female Socket |
| Depth | 11.4mm |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Female |
| Housing Color | White |
| Insulation Color | White |
| Insulation Material | Nylon |
| Length | 27.64mm |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Edge, Board |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 3.96mm |
| Series | KK 2145 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 600V |
| RoHS | Compliant |