The Molex KK 3002 series connector features a female socket contact type with a current rating of 7A and a voltage rating of 250V. It is designed for through hole mount and has a maximum operating temperature of 75°C and a minimum operating temperature of 0°C. The connector has 11 contacts and is packaged in a tray with 600 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 0010021112 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Natural |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Female Socket |
| Current Rating | 7A |
| Depth | 10mm |
| Gender | Female |
| Length | 55.88mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 5.08mm |
| Series | KK® 3002 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 0010021112 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.