This 7-position female socket header from Molex features a KK 3002 series design with a natural housing color and bronze contact material. The header has a maximum operating temperature of 75°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is designed for through hole mount and is available in a tray packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 0010101073 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Natural |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Female Socket |
| Depth | 10mm |
| Gender | Female |
| Housing Color | Natural |
| Length | 35.56mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 0.2inch |
| Series | KK® 3002 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 0010101073 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.