
This 9-position KK 3002 female socket header features a current rating of 7A and a voltage rating of 250V. It has a maximum operating temperature of 75°C and a minimum operating temperature of 0°C. The header is designed for through-hole mounting and has a pitch of 5.08mm. It is available in a tray packaging with 756 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Natural |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Female Socket |
| Current Rating | 7A |
| Depth | 10mm |
| Gender | Female |
| Housing Color | Natural |
| Length | 45.72mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 756 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 5.08mm |
| Series | KK® 3002 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |