
This 6-position right angle rectangular connector features a 2.54mm pitch and a maximum operating voltage of 250V. It has a temperature range of -40°C to 105°C and is available in a rail/Tube packaging. The connector is made of copper alloy and bronze with a tin plating and a TIN finish on the mating contact. It is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 0010883061 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Material | Copper Alloy, Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 13.54mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Glass |
| Length | 7.37mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C-Grid 70216 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 0010883061 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
