This 24-position 2-row right angle rectangular connector features a black housing with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum voltage rating of 250V and is designed for through hole mount. The connector is made of bronze with a tin plating and has a contact mating length of 0.32inch. It is available in a rail/tube packaging and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.32inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 15.57mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 30.23mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | C-Grid® 70216 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |