This 12-position, 2-row right angle header features a 2.54mm pitch and 12 male pins. The contacts are made of copper alloy with a bronze base and have a gold finish. The housing is black with a black insulation material made of glass. The header is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a rail/tube packaging and can be terminated with solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Copper Alloy, Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 13.54mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Glass |
| Length | 14.99mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C-Grid 70216 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
