This 28-position right angle header has a 2.54mm pitch and is rated for 250V and 3A. It is made of brass with a gold contact plating and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The header is compliant with ELV and RoHS regulations and has a flammability rating of UL94 V-0.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 0010894282 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.24inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 13.54mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Height | 5.59mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 35.31mm |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 28 |
| Number of Contacts | 28 |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | C-Grid® 70216 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 0010894282 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.