Headers & Wire Housings MicroFit 3.0 SR V TH Clip Tin 10Ckt
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 5A |
| Glow Wire Compliant | Compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 918 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 3mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 43650 |
| Termination | Kinked Pin |
| Voltage Rating | 250V |
| RoHS | Compliant |