
14-position, 2-row straight cable mount wire housing for male pin contacts. Features a 10mm pitch, 50A current rating, and operating temperature range of -40°C to 105°C. This black, rectangular connector housing is designed for crimp termination and is Reach SVHC and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 43938-2105 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 50A |
| Depth | 37.1mm |
| Gender | Male |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Length | 81.3mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel, Cable |
| Number of Circuits | 14 |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 10mm |
| Primary Type | Rectangular |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Mini-Fit® Sr™ 43938 |
| Termination | Crimp |
| Width | 39.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 43938-2105 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
