
This 8-position shielded USB-A connector features a crimp termination and is rated for 125V and 1.5A. It has a straight orientation and is available in a bulk packaging quantity of 1000. The connector is made with a bronze contact material and features a gold plating. It meets UL approval and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 44915-0011 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.5A |
| Depth | 22.48mm |
| Gender | Male |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.69mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | 44915 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Width | 8.18mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 44915-0011 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
