
Board Stacking Connector, 200 Contact(s), 10 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, Receptacle,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 45971-2515 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2.7A |
| Gender | Female |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Mated Stacking Heights | 15mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 240V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 200 |
| Number of Contacts | 200 |
| Number of Positions | 200 |
| Number of Rows | 6 |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 210 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SEARAY™ 45971 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 45971-2515 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
