Conn LPH PL 6Power/28Signal POS 2.5mm/2.54mm Solder RA Thru-Hole 58 Terminal 3/1 Port EXTreme LPHPower™ Tray
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | LPH |
| Gender | PL |
| Number of Contacts | 6Power/28Signal |
| Terminal Pitch | 2.5/2.54mm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 58 |
| Number of Ports | 3/1 |
| Max Current Rating | 27/ContactA |
| Max Voltage Rating | 250VDC|250VAC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Tradename | EXTreme LPHPower™ |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |