Conn LPH RCP 20 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole 20 Terminal 1 Port EXTreme LPHPower™ Tray
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | LPH |
| Gender | RCP |
| Number of Contacts | 20 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Termination Method | Press Fit |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 20 |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 1/ContactA |
| Max Voltage Rating | 250VDC|250VAC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Tradename | EXTreme LPHPower™ |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |