
19-contact, Type D HDMI receptacle for solar applications. Features a right-angle, surface mount and through-hole right-angle orientation with a 0.4mm pitch. Constructed with plastic and metal body materials, copper alloy and copper contacts with gold plating, and a metal package. Rated for 30V and 800mA, operating between -30°C and 85°C, with a UL94 V-0 flammability rating. Solder termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 46765-1001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Plastic, Metal |
| Package/Case | Metal |
| Contact Material | Copper Alloy, Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 800mA |
| Depth | 7.5mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Length | 6.5mm |
| Max Current Rating | 800mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount, Horizontal |
| Number of Contacts | 19 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 19 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.4mm |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 46765 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 30V |
| Weight | 0.0109oz |
| Width | 7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 46765-1001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.