
This SCSI I/O connector features a contact material of copper and nickel, with nickel plating, and is rated for 1.5A of current. It has a flammability rating of UL94 V-0 and is low halogen. The operating temperature range is -20°C to 90°C. The connector is available in a tape and reel packaging format with 480 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Copper, Nickel |
| Contact Plating | Nickel |
| Current Rating | 1.5A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of Circuits | 638 |
| Number of Positions | 638 |
| Number of Rows | 25 |
| Package Quantity | 480 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 1.27mm |
| Series | 47296 |
| Voltage Rating | 100V |
| RoHS | Compliant |
