
This surface mount female connector features 6 contacts and 478 circuits, with a current rating of 500mA and a voltage rating of 5V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The connector is plated with tin and has a gold contact plating. It is packaged in tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 47388-2001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500mA |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 478 |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 2.54mm |
| Plating | Tin |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 16.8mm |
| Series | 47388 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 5V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 47388-2001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
